Informace

CENA KOTĚTE

K chovu koček jsem se dostala tak, že jsem si pořídila obyčejného kocoura kterého nikdo nechtěl a mě ho bylo líto. V té době jsem se více věnovala psům a o čistokrevných kočkám jsem prakticky nic nevěděla. Po čase jsem zjistila, že když odjíždíme na víkendy a necháváme Batula samotného, je smutný. Začala jsem uvažovat o kamarádovi pro něj. Na jedné kočičí výstavě jsem objevila britskou stříbřitou černě mramorovanou kočku. Byla nádherná. Už jsem měla vybráno, jen jsem asi rok musela čekat, než se pro mě koťátko narodilo. Kočky jsou úžasní společníci a věrní jsou stejně jako psi. Když jsem byla měsíc v nemocnici, obě moje kočky velmi tesknily a skoro nejedly, když jsem se vrátila, chodily za mnou doslova na každém kroku. Tím chci říct, že chov koček není pro mě (ani pro mnohé jiné chovatele čistokrevných koček) zdrojem příjmů, ale krásný koníček. Koťátka mám jako svoje děti, miluji je a velmi pečlivě jim vybírám nové domovy. Musím říct, že jsem měla dosud štěstí a všechna moje koťátka jsou u vynikajících rodin a mám o nich zprávy. To je nejkrásnější odměna za veškeré úsilí.

Pokud se zajímáte o koťátko, napište prosím pár slov o sobě a své rodině, co od kočky očekáváte (společníka nebo jestli se také chcete věnovat chovu).
„kolik od vás stojí kočka“ nebo "kolik chcete za kus" (opravdu jsem takový dotaz obdržela!! Nedalo mi a odpověděla jsem, že prodávám pouze v celku nikoli na kusy) Takové dotazy mě velmi mírně řečeno vadí. Nenabízím auta ani televize, ale živé tvory s křehkou duší a uměním poskytnout spoustu lásky.
Také bych chtěla říct, nechcete-li vynakládat počáteční částku za kotě (další investice jsou totožné) jděte se podívat do některého útulku pro kočičky, je jich spousta opuštěných a čekajících na toho Svého člověka. Budou stejně milé a vděčné jako koťátko s p.p.

Kolik stojí kotě s p.p.

Chovám britské kočky, proto se budu soustředit pouze na toto plemeno

Mnoho lidí se na mě obrací s dotazem, kolik takové čistokrevné koťátko s p.p. stojí, když cenu sdělím, jsou velmi překvapeni a často se rozhodnou pořídit si koťátko bez p.p. Neuvědomují si však, že si nekupují kočku daného plemene, ale spíše jeho křížence. Vyšlechtit určité plemeno je velmi zdlouhavé a nákladné. Pokud někdo kříží obyčejnou kočku s britským kocourem (což je běžná praxe) koťata se podobají britkám. Koťátka bez p.p. jsou většinou odchovávána za minimální náklady, tj. nejsou očkovaná, odčervovaná a už vůbec ne testovaná na smrtelné kočičí virová onemocnění..Jsou často velmi nekvalitně krmena, aby mohla být prodávána levně. Kočičí mámy rodí několikrát do roka. Tak co ušetříte na pořizovací ceně, většinou později vydáte za veterináře v lepším případě, v horším o koťátko přijdete. Chovatelé čistokrevných koček jsou registrováni v klubu chovatelů koček a jsou povinni se řídit chovatelským řádem.
Chovatelský řád ukládá spoustu povinností

Například:

- odchovávat maximálně 3 vrhy do dvou let
- koťátka můžou odejít ve 13 týdnech
- musí být očkovaná a odčervovaná
- rodiče musí být zdraví bez jakýkoliv genetických vad

Chovatelský řád je velmi obsáhlý, lze si jej vyžádat na Plemenné knize koček.
Cena britských koťat na mazlíčka v ČR se pohybují od 18000,- Kč do 25000,- Kč , koťátko do chovu od 35000,- Kč. To jsou ceny v ČR, pokud se chovatel rozhodne dovézt koťátko ze zahraničí, je cena několikanásobně vyšší.

Cenu koťátka ovlivňuje

- pořizovací cena chovné kočičky
- Výstavní úspěchy rodičů, jedna výstava až 800 Kč v ČR plus cesta, ubytovaní atd. Jedna výstava vyjde obvykle kolem 2000,- Kč
- pokud chovatel nevlastní krycího kocoura musí zaplatit za krytí. Cena je velmi různá od 2000,- Kč za jedno kotě ve vrhu tj. pokud se narodí například 5 koťat cena je 10000 Kč (což je asi nejlevnější varianta) až třeba 25 000,- Kč za krytí v zahraničí.
- Cesta za kocourem a za týden zase pro kočičku. Není výjimkou jezdit třeba několikrát, protože se krytí nepodaří.
- náklady na chov kočičky a odchov koťátek:
* krmení – maso, granule, vitamíny, mléčné výrobky. Cenu za krmení nedokážu odhadnou.
* stelivo min. 4400 Kč na rok na jednu kočku.
* Veterinární péče – jedno očkovaní stojí kolem 1000 Kč (kotě potřebuje 2 x přeočkovat), testy FIV FIP kolem 2000,- Kč ,označení mikročipem kolem 1000 Kč prohlídka březí kočky ultrazvukem kolek 10000 Kč
* Hračky,škrabadla ostatní potřeby nejsou zanedbatelné položky, ale nedají se vyjádřit ani přibližně.

- Průkazy původu - 150,- Kč za kus

- Inzerce, internet, www stránka, telefony, poštovné, první potřeby pro koťátka

-v neposlední řadě je to čas chovatele a jeho rodiny. Péče o mrňata je sice krásná, ale také velmi časově náročná, občas se stane, že kočička se z nějakého důvodu o koťátka nemůže starat sama, potom se musejí přikrmovat každé 2 hodiny, případně se musí pomáhat koťátkům i vyprazdňovat.Ale i když je vše v pořádku, potřebují koťata i jejich máma neustály dohled a péči.
nahoru

Copyright © Divoký anděl All Rights Reserved | Design by Nikola Arcanidu | Update by Divoký anděl